Birikmiş Nafaka Borcu Nasıl Alınır ?

Birikmiş Nafaka Borcu & Nafaka Alacağı İcra Takibi Örnek

Birikmiş Nafaka Borcu Nasıl Alınır ? Boşanma talebinden sonra çıkan karar doğrultusunda boşanan taraflardan Biri nafaka almaya diğeri ise nafaka vermeyle zorunludur. Nafaka alınmaya hak kazanılan tarihten itibaren aylık olarak ödenmesi gereken nafaka tutarında aksaklık veya ödememe gibi bir durum olduğunda nafaka almaya hakkı olan taraf icra mahkemesine başvuru yapabilir. Yapılan başvuru sonunda nafaka ödemeye yükümlü kimsenin maaaşından nafaka ücreti kadar kesinti olur.

Birikmiş nafaka borcu var ise geçmiş ödenmeyen borçlar için başvuruda bulunarak nafaka ödemeyen taraftan kesinti talebinde bulunabilirsiniz. Hem aylık nafaka ödemesi kesilir hem de geçmiş dönemlere ait nafaka kesintisi olacaktır. Avukatlık büromuzda Nafaka Borcu Nasıl Alınır ile ilgili müvekkillerimizin her türlü sorununa etkili çözümler sunmaktayız.

Nafaka Alacağı İcra Takibi Örnek

Yapılan boşanma mahkemesi sonucunda boşanan taraflardan nafaka alacak ve nafaka verecek taraflar belirlenir. Belirlendikten sonra ayda bir olmak üzere belirtilen ücret nafaka alacak kişiye verilir. Taraflar arasında nafaka ödenmemesi durumunda ödemesi kesinleşmiş olmasına ragmen ödeme yapılmamışsa haciz işlemleri başlatılabilir. Nafaka ödemesi gereken tarafın öncelikle üzerine kayıtlı malvarlığının olup olmadığı kontrol edilir varsa haciz edilir. Eğer yoksa Sigortalı bir işte çalışıyorsa maaşının 4’te 1’ine el konulması için icradan talep edilir. Geçmiş dönemlerden kalan ödenmemiş nafakalar içinse icra mahkemesinden yeni bir başvuruyla kesinti talep edilir. Avukatlık büromuzda nafaka alacağı icra takibi örnek ile ilgili müvekkillerimizin her türlü sorununa etkili çözümler sunmaktayız.

iletişim

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required