Boşanmada Mal Paylaşımı

Evliliğin Aile Hukuku hükümlerince sona ermesinin ardından kişilerin ortak ya da bireysel olarak bulunan mallarının paylaşımının gerçekleşmesi gerekmektedir. Boşanmada mal paylaşımı ise, evlilik sırasında edinilmiş olan malların ya da evlilikten önce alınmış ancak herhangi bir borcu, taksidi, kredisi evlilik zamanına yansıtılmış olan malların da paylaşımı ile sonuçlanması durumudur. Bir aile boşanmaya ve ayrılmaya karar vermiş ise, farklı farklı davalar ile bu durumu sonuçlandırabilmektedir. Boşanma davası ile boşanma mal paylaşım davası birbirinden farklıdır. Boşanma davaları ile mal paylaşım davaları birleştirilmemektedir. Boşanma davasının çekişmeli olması halinde mal paylaşımı davasının ayrı bir şekilde açılmış olması gerekmektedir. Öncelikli olarak boşanma davası açılmaktadır. Boşanma sonuçlanmadan kişiye tedbir nafakası bağlanır ve bu süreç atlatılır. Ardından ise boşanma mal paylaşım davası açılması gerekmektedir.

Medeni Hukuk Açısından Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanma davasının kesinleşmiş olmasından kaynaklı olarak boşanmada mal paylaşımı davası görülmektedir. Her eşin kendi kişisel malları paylaşım olarak öncelikle alınır. Ardından ortak malların paylaşımı hususunda talepler ve istekler neticesinde mahkeme kararı ile yüzde elli oranında paylaşım bulunmaktadır. Bu mal paylaşımı çekişmeli olarak anlaşma hususuna varılmadığında ve çözümün de mahkemeye bırakılmasında Medeni Hukuk uyarınca alınan kararlar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Toplumumuzda evlenmeden önce alınan malların o kişiye ait olduğu kanısı vardır. Bu yargı kısmen doğrudur ancak evlenmeden önceki mallar da etkisi, evliliğe yansıtılmış ise, kanıtlanması sonucunda mal paylaşım davalarına dahil edilebilir. Bu ve bunun gibi ince küçük ayrıntıların da önem ve titizlikle incelenmesi için sizler de boşanma mal paylaşımı hususunda bilgili ve tecrübeli avukatların yardımını almalısınız. Bu sayede hiçbir detay atlanmadan istek ve ihtiyaçlarınıza yönelik talepleri elde edebileceğiniz ve sizin haklarınızın yüzde yüz korunduğundan emin olabileceğiniz bir dava sürecine başlamış olursunuz. MAŞ Hukuk Bürosu tarafından sağlanılan bu hizmet neticesinde, sizlere bu zorlu süreçte yardım etmek için alanında deneyim kazanmış ve Medeni Hukuk konusunda en ince ayrıntıların dahi gözden kaçırılmadan desteklenmesini sağlayan avukatlarımız aracılığı ile eşlik etmekteyiz. Bilgi ve hizmetlerimiz için en kısa sürede randevu almanızı ve bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required