Nafaka Alacaklarında Zaman Aşımı Nedir & İştirak Nafakası Zaman Aşımı

Nafaka Alacaklarında Zaman Aşımı Nedir

Nafaka Alacaklarında Zaman Aşımı & İştirak nafakası zaman aşımı Nedir ? Mahkeme ilamları ile ilam hükmündeki diğer kararlar son işlem tarihinden itibaren 10 yıl geçmekle zaman aşımına uğrar. Yani bu ilam dayanak alınarak işlem yapılamaz. (İİK m.39/1 BK m. 146)

Nafakaya ilişkin ilamlar bu kuralın istisnasıdır. Yani, nafaka alacağına dair bir mahkeme kararı üzerinden 10 yıl geçse dahi, o mahkeme kararı geçerlidir. Ancak biriken nafaka alacakları üzerinden 10 yıl geçmekle ilam zaman aşımına uğramasa bile biriken Nafaka Alacaklarında Zaman Aşımı na uğrar. Mesela 11.11.2008 tarihinde hükmedilen iştirak ya da yoksulluk nafakasını 11.11.2019 tarihinde tahsili için icraya koyduğumuzda 10.10.2009 tarihinden önceki nafakalar zaman aşımına uğramış olur. Ancak ilamın üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen ilam geçerliliğini korur.

İştirak nafakası zaman aşımı

İştirak nafakası zaman aşımı ; Mahkeme kararıyla boşanan taraflar arasında velayeti kendisine verilen tarafa verilen nafakaya iştirak nafakası denir. Çocuğun yaşı,eğitim durumu ve o günün ekonomik koşulları göz önüne alınarak belirlenir.İştirak nafakasının üzerinden yıllar geçse de geçerliliği devam etmektedir. Herhangi bir zaman aşımına uğramaz ve verilen mahkeme kararı değişmez. Geriye dönük nafaka alacaklarına bakıldığında son 10 yılın dışında herhangi bir nafaka borcu bulunuyorsa nafaka zaman aşımına uğrar. Kazanılan nafaka hakkı tarihinden 10 yıla kadar nafaka talebi ve kararı değişmez. 10 yıl içerisindeki nafaka borcu icra mahkemesine başvurarak talep edebilir. Avukatlık büromuzda iştirak nafakası zaman aşımı ile ilgili müvekkillerimizin her türlü sorununa etkili çözümler sunmaktayız.

İletişim

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required