Nafaka Davası Avukatı

Nafaka kişilerin boşanma sürecinden sonra, geçimini sağlayabilmesi için karşı taraftan talep ettikleri iaşedir. Medeni Kanun bünyesinde yer alan Aile Hukuku’nda Nafaka Davası Avukatı tarafından takip edilebilen dört türde nafaka bulunmaktadır. Bu durum aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Tedbir Nafakası

Boşanmaya karar vermiş olan bir çiftin ya da şiddetli geçimsizlik nedeni ile darp sebebi ile evden uzaklaştırma almış olan bir eşin, kalan eşe ve varsa 18 yaşından küçük çocuklarına geçinmeleri için verilen nafaka türüne denilmektedir.

Hiçbir şekilde ayrılık ya da boşanma durumu yaşanmadan bile eşlerden birinin diğerinden talebi doğrultusunda Aile Mahkemesi tarafından bağlanan bir nafaka türüdür. Bu nafakayı talep eden eşin haklı ve geçerli sebebi olması gerekmektedir. Ortak mülkiyeti eşlerden birinin terk etmesi, eşlerden birinin uzaklaştırma kararı alması, eşlerden birinin darp veya başka bir sebepten dolayı boşanma sürecinde olması gibi durumlar bu nafaka talebinde bulunulmasını sağlamaktadır. Özellikle çekişmeli boşanma süreçlerinde, boşanma tam anlamı ile gerçekleşmediği için, çoğunlukla çalışmayan anne ve 18 yaş altı çocuğun geçiminin bu süreçte de sağlanması önemlidir. Sadece eş için değil, çocuklar için de tedbir nafakası talebinde bulunulabilir.

İştirak Nafakası

Boşanma davasının sonuçlanması ile birlikte ayrılık yaşayan eşlerde çocuğun velayetini almayan taraf, çocuğun velayetini alan tarafa geçinme ve yardım bakımından iştirak etmekle yükümlüdür. Çocuk 18 yaşını doldurana kadar bu nafaka verilmektedir.

Yoksulluk Nafakası

Boşanma kararının ardından çalışmayan eş yoksulluğa düştüğü takdirde, eşin kendisine verilen nafaka çeşididir.

Yardım Nafakası

Alt veya üst soya açılan dava sonucunda yoksulluğa düşen tarafa (anne, baba, kardeş, çocuk) verilen nafaka çeşididir. Yardım edilmediği takdirde tarafın yoksulluğa düşmesi şartı aranmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen dört nafaka türüne de Aile Mahkemesi bakmaktadır. Nafakalar hesaplanırken; iki tarafın da ortak ya da ayrı mal varlıkları, iş yaşamı, mesleki derece ve maaş hesaplamaları yapılarak bir karara varılmaktadır. Boşanma sürecinde sıkıntı ve zorluk yaşanmaması adına, nafaka talebinde bulunmak, nafaka hesaplamasının yapılması, eşlerden birinin nafakayı ödemeye yanaşmaması gibi her tülü sorunlarınızı çözmeye dayalı nafaka davası avukatı ihtiyacınız bulunmaktadır. Sizler de MAŞ Hukuk bürosu olarak sağlamış olduğumuz avukat ihtiyacınızda ve her türlü dava sürecinde bizlerden bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required