Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır

Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır; şiddet mağduru olan bireylerin hayati tehlikesi olması durumunda alınmış karara denmektedir. Evden uzaklaştırma kararı nasıl alınır?

  • Öncelikle karakol ya da emniyet Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Aile Mahkemesine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
  • Başvuru talebi genellikle dilekçe ile yapılmaktadır.
  • Dilekçede davacı, davalı ve adres gibi bilgiler yer almaktadır.

Kısa bir süre içerisinde başvurunuz kontrol edilerek geri dönüş yapılacaktır. Şiddetin günden güne arttığı görülmektedir.

Evden Uzaklaştırma Kararı nın Çeşitleri

Toplumumuzda gerek eşi gerekse erkek arkadaşı tarafından şiddet gören birçok kadın bulunmaktadır. Evden uzaklaştırma kararı günden güne artan şiddetin hızıyla beraber artış göstermektedir.

6284 sayılı kanun ile iki farklı biçimde koruma tedbiri kararı alınmaktadır. Bu tedbirlerin ilki koruyucu ikincisi ise önleyici tedbir olmaktadır. Aileyi veya tehdit altında olan bireyi korumak amacıyla tehdit içeren kişinin evden uzaklaştırılması konusunda bir kanun olmaktadır. Bu kanun mağdur bireyin hayatını korumayı amaçlamaktadır.

Birey hastaneye giderek darp raporu alırsa elinde ciddi bir delil de bulunmuş olur. Uzaklaştırma kararı en fazla 6 ay olarak verilmektedir. İlk verilmiş karar ise 3 aysa bu süre bitmeden tekrar başvuru yapmanız ve süreyi uzatmanız gerekmektedir. Aile mahkemesi de bu başvurunuz üzerine ve şiddetin de devam etmesi üzerine uzaklaştırma kararının süresini uzatmaktadır.

Uzaklaştırma Kararının Kapsamı

Evden uzaklaştırma kararı korunan bireyin evine yaklaşılmaması ve kişiye zarar verememesi için verilir. Eşlerde şiddettin görüldüğü gibi sevgili olarak da şiddete maruz kalan birçok birey bulunmaktadır.

Uzaklaştırma kararının kapsamı şu şekildedir;

  • Korunan bireyin okul, ev ve iş yerine yaklaşamama.
  • Korunan bireyi herhangi bir iletişim aracı ile rahatsız etmeme.
  • Korunan bireyin şahsi ya da diğer eşyalarına zarar verememe.
  • Tehdit eden bireyin silah gibi zarar verici aracı kolluk kuvvetlerine teslim etmesi gerekmektedir.
  • Yalnızca mağdur kişiye değil, mağdur kişinin ailesine ve yakınlarına da yaklaşamama gibi şartları bulunmaktadır.

Sevgiliye uzaklaştırma kararı eşler ve diğer aileler ile aynı yöntemler alınmaktadır. Öncelikle darp raporu alarak mahkemeye başvuruda bulunulması gerekmektedir. Uzaklaştırma kararı sonrası mahkeme tehdit altında olan bireyi koruma altına almaktadır. Bu karar bireyin hayati tehlikesi geçene kadar uzatılmaktadır.

İletişim

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required