Velayet Davası Avukatı - Velayet Davası Süreci Nasıl İşler?
Velayet Davası

Velayet Davası Avukatı

Velayet davası avukatı, boşanmış çiftlerin kanunen yetişkin olmamış çocuklarının kimde barınacağı için görülen davalara bakan avukattır. Henüz yetişkin olamamış veya reşit olup zihinsel veya bedensel engeli bulunan bireyler için velayet davaları görülmektedir. Velayet davası avukatının müvekkili için yapacağı savunma ve beyanatları oldukça önemlidir. Bu davalarda karşı taraf hakkında olumsuz faaliyetler ve çocuğun gelişimini kötü etkileyecek durumlardan bahsedilmelidir.

Velayet davası avukatı, aile hukuku konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Boşanma davası görülürken bir yandan velayet davası da devam edebilmektedir. İki dava ile ilgilenen avukatın aynı olması müvekkile fayda sağlayacaktır. Boşanma avukatı süreci bildiğinden velayet davasına da olumlu bir katkı sağlayacaktır. Davalar yerel mahkemelerde görülmektedir.

Velayet Davası Nedir?

Velayet davası avukatı, aile içerisinde yaşanan her türlü olayı bilmelidir. Velayet, evliliğin sona ermesiyle kanunen bakımı ebeveynlerin sorumluluğunda olan çocukların bakımına hangi tarafın devam edeceğine verilen karar ve beyannamedir. Velayet davasının başlatılmasının birden fazla sebebi vardır. Bu sebepler şu şekildedir;

  • Ebeveynlerin birlikte yaşamayı bırakması,
  • Ayrılık durumunun gerçekleşmesi,
  • Ebeveynlerden birinin vefat etmesi,
  • Ebeveynlerden birinin gaipliğine karar verilmesi,( Uzun zamandır haber alınamayan veya mahkemenin kişiliğine son verdiği.)
  • Evliliğin iptal edilmesine(kişinin akıl sağlığının yerinde olmayışı veya başkasıyla evli olması gibi durumlar.)
  • Resmi olarak boşanmak,

Bu olaylar sonucunda velayet davası açılmalıdır. Velayet davası, boşanma davasıyla birlikte yürütülebilmektedir. Bazı durumlarda velayet ayrı bir dava olarak görülmektedir. Boşanma olmadan velayet davası bazı durumlarda yürütülmektedir. Emsali olmamış olaylar ile bu davalarda karşılaşılabilmektedir. Fakat çekişmeli boşanmalarda çiftler ayrı olarak yaşadıkları için velayet davası içinde bir an önce kararın alınmasını isterler.

Mahkemede öncelikli olarak geçici bir karar almaktadır. Türk Hukukunda çocuklar 3 yaşına kadar zorunlu anne bakımı almaktadır. Annesi hayatta olan her çocuğun velayeti 3 yaşına kadar kesinlikle anneye verilmektedir. Anne bakımına muhtaç bir çocuğun babaya verilmesi çocuğun gelişiminde sorunlar yaratabilmektedir. Bu nedenle hukukta buna ayrıca yer verilmiştir. Çocuğun yaşamının sıkıntıya girmeyeceği ve annenin akıl sağlığının yerinde olduğu bilindiği taktirde çocuğun velayeti en azından 3 yaşına kadar anneye verilecektir.

Velayet Davası Süreci Nasıl İşler?

Velayet davası avukatı, tüm sırlarınızı saklamaktadır. Türk Hukukunda çocuğun anneye veya babaya verilmesine yönelik kanunlar bulunmamaktadır. Genel olarak hakim dosyayı inceler ve çocuğun hangi tarafta kalmasını daha uygun görürse bu yönde karar verir. Çocuk bakımla yükümlü olduğu için velayet davası 1-2 celse içinde sonuçlandırılmaktadır. Olası bir çözümlenemeyen durum halinde geçici bir karar alınmaktadır. Velayet avukatı seçerken tecrübeli olmasına dikkat edilmelidir.

Velayet davası içinde çocuk 9 yaşından büyük ise görüşüne başvurulmaktadır. Genel olarak birlikte yaşamak istediği tarafa verilmektedir. Hakim kararı verirken tarafların ekonomik durumunu, eğitim seviyesini ve çocukla alakalı her şeyi dikkate alarak karar vermektedir. En iyi vekalet avukatı tercihi boşanma davanız ile ilgilenen avukat olacaktır.

İletişim için tıklayınız

Türk Medeni Kanunu

Yorum Bırak

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş tüm alanlar gereklidir