Velayet Davası Avukatı

Velayet Davası Avukatı

Velayet davası avukatı, evliliklerini sonlandırma kararı alan eşlerin çocuklarının geleceği ile ilgili planlamalar yapılabilmesi için gerekli olan velayet işlemleri ile ilgili hukuki süreçlerde görev almakta olan profesyonel avukatları ifade etmektedir.

Velayet davaları, hem ebeveynler için hem de çocukların gelecekleri adına çok önemli davalardır. Velayet davaları, boşanma davalarının önemli bir parçasıdır ve boşanmalar gerçekleştirilirken çocukların velayetini kimin alacağı önem teşkil etmektedir. Velayet davalarında ve çocukların velayetinin bir ebeveyne verilmesi sırasında esas alınan etken, çocuğun annenin bakımına ve annenin ilgisine gereksinim duyup duymayacak yaşta olmasıdır. 3 yaşına kadar çocukların velayetleri annelerine verilmektedir. Fakat annenin çocuğa bakamayacak durumda olması vb. Etkenler nedeniyle bu yaşlardaki çocukların velayetleri babalarına da verilmektedir. Çocuk 8 yaşında ve 8 yaşından büyük ise hakim çocuğun velayetini herhangi bir ebeveyne vermeden önce mutlaka çocuğun görüşlerini alacaktır. Çocuğun görüşleri bu bağlamda etkilidir. Hakim çocuğun velayetini anneye veya babaya verirken çocuğun menfaatini göz önünde bulundurmaktadır. Velayet davalarında ebeveynlerden her ikisi de çocuğa bakamayacak durumda ise çocuğa bir vasi atanmaktadır. Velayet davaları, velayetin değiştirilmesi için de açılabilmektedir.

Ankara bölgesinde velayet davalarınız ile ilgili detaylı bilgiler almak ve velayet davalarınızda alanında uzman bir avukattan hukuki destek ve hukuki danışmanlık hizmetleri almak için Mas Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required