Velayet Davası Avukatı

Velayet Davası Avukatı

Aile toplumun en küçük parçasıdır diye bizlere ilkokuldan beri süregelen bu öğreti, aslında yaşamımızın en önemli bilgisidir. Anne baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile, toplumumuzu şekillendiren bir yapı taşı parçasını oluşturmaktadır. Çocukların bakımı da anne ve babanın sorumluluğundadır. Ancak boşanma gibi yapı taşı parçalanmalarında 18 yaş altı çocukların bakımı devlet tarafından bir kişiye verilmek durumundadır. Bunun için de velayet davaları açılabilir. Bu sisteme velayet sistemi denilmektedir. Bu davalara bakan avukatlara da Velayet Davası Avukatı denmektedir.

Ortak velayet yürütülebildiği gibi, sadece annenin ya da sadece babanın velayetinde olarak yetişmesi de mümkündür. Ebeveynlerden birinin sağ olmaması durumunda ve çocukların bakacak kimsesi olmadığı gibi hassas konularda üst soy ya da yan soyun da velayet davasında söz sahibi olabilmesi mümkündür. Asıl anlamda ise, velayet davasının, bir eşin diğer eşe karşı çekişmeli boşanma süreçlerinde açmış olduğu bir dava olarak görebilmek mümkündür.

Valayet Davalarında İdrak Yaşı Nedir?

Velayet davası açıldığı zaman, mahkemede 8 yaş ve üzeri yaşa sahip olan çocukların davayı açan taraf ya da davalı tarafından herhangi birinde kalma isteği göz önünde bulundurulmaktadır. Bu süreç pedagog eşliğinde ve ailenin yapısına zarar verilmeden çözümlenmektedir. Çocuk kalmak istediği tarafı kendisi belirleyebilir. Mahkeme 8 yaş üzeri çocukların görüşü alınmadan velayet düzenlemesi yapamaz velayetin değiştirilmesinde bulunamaz.

Evlilikte velayet durumu; birlikte iken anne ve babaya aittir. Boşanma durumunda ortak velayet ya da tarafların birinin velayeti alması ile durum sonuçlanmaktadır. Evlilik dışında olan bir çocuğun velayeti ise sadece anneye ait olarak belirlenmiştir. Anne veya babanın herhangi birinin ölümü ile velayetin istenilen tarafa verilmesi uygundur. Eğer anne veya babanın her iki tarafında da ölüm var ise, velayet durumu olarak vasi ataması şeklinde çözüme ulaşılır. Vasi atamasında hakim, çocuğun ihtiyaç ve taleplerini de göz önünde bulundurarak en doğru kararı verir.

Velayet Davası Avukatı Ankara

Velayet Davası Avukatı ihtiyacınız bulunduğu durumlarda yapmanız gereken ilk şey, MAŞ Hukuk Bürosu danışmanlık hizmeti için randevu almak olacaktır. Velayet davası avukatı ihtiyacınız bulunduğu durumlarda yapmanız gereken ilk şey, MAŞ Hukuk Bürosu danışmanlık hizmeti için randevu almak olacaktır. ihtiyacınız bulunduğu durumlarda yapmanız gereken ilk şey, MAŞ Hukuk Bürosu danışmanlık hizmeti için randevu almak olacaktır. Uzman avukatlarımızın boşanma ve velayet süreçlerinde sizleri ve çocuklarınızı incitmeden bu hassas aşamada yardım etmek isteriz. Bilgi ve randevu için en kısa sürede firmamız ile iletişime geçebilir ve alanında uzman Aile Hukuku alanında profesyonel bir iş ahlakı ile çalışma gerçekleştiren avukat hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required